MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Nie ma się co dziwić, że baseny ogrodowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają zażywać orzeźwiających kąpieli we własnym ogrodzie, a do tego dzięki nim można na stałe pożegnać się z ściskiem i hałasem, które panują na publicznych kąpieliskach. Zanim jednak będziesz korzystał/korzystała z wszystkich jego udogodnień,   dowiedz się więcej o tym, jak przebiega montaż gotowych niecek basenowych.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża pod gotowe baseny ogrodowe warto zacząć od wyboru przemyślanego, odpowiedniego miejsca. Na początek warto określić, jakich wymiarów basen Cię interesuje i czy dysponujesz wystarczającą ilością wolnej przestrzeni. Na szczęście, całoroczne baseny ogrodowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i rozmiarów – na pewno znajdziesz więc taki, który idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb i możliwości przestrzeni ogrodu. 

Zwróć uwagę na to, że nie ma większego sensu umieszczanie basenu w miejscu, które przez większość dnia pozostaje zacienione. Pamiętaj o tym, że znajdujące się w pobliżu niecki drzewa mogą nie tylko utrudnić nagrzewanie wody, ale także zanieczyszczać basen liśćmi, gałęziami, pyłkami oraz innymi nieczystościami.

Masz już wybrany kształt i wymiary gotowego basenu, teraz czas na przygotowanie wykopu o odpowiednich wymiarach – powinien być on o około 20 cm dłuższy, 20 cm szerszy i 30 cm głębszy od wymiarów niecki basenowej, na którą się zdecydowałeś. Dookoła dna, na warstwie gruzu, należy rozłożyć owinięte włókniną rury drenażowe, które następnie podpinamy do studzienki drenażowej. Tę umieszcza się z kolei w jednym z rogów przygotowanego wykopu. Uwaga – bardzo ważne jest, aby rury drenażowe układać zgodnie ze spadkiem w kierunku studzienki.

W studzience drenażowej trzeba umieścić pompę drenażową/głębinową. Jej zadaniem jest wypompowywanie gromadzącej się wody gruntowej. Rurę wodną od pompy należy w odpowiedni sposób zaizolować i podłączyć do rury kanalizacyjnej lub burzowej.

Na warstwie gruzu na dnie rozkładamy włókninę, a następnie pokrywamy ją 10 cm mieszanką piasku i cementu. Całość zwilżamy wodą i ubijamy. Na przygotowanym podłożu należy rozłożyć polistyren lub styropian o grubości 10 cm i upewnić się, że całość jest idealnie pozioma.

Krok drugi – instalacja basenu

W momencie, kiedy wykop pod nieckę basenową jest już przygotowany, czas przejść do instalacji niecki basenowej. Basen podnosi się przy pomocy dźwigu, a następnie wstawia do przygotowanego w prawidłowy sposób wykopu.

Po zakończeniu tego etapu można napełnić basen wodą do wysokości 30 cm, a następnie na obszarze 30 cm wokół basenu rozpocząć wysypywanie zwilżonego wodą piasku z cementem, pamiętając o dokładnym ubiciu. Ten etap należy powtórzyć raz jeszcze – ponownie dolewając wody na 30 cm i wykonując 30 cm obsypki wokół niego. W momencie, kiedy wykonywana obsypka dojdzie do skimmera i dysz, należy rozpocząć klejenie węży, a następnie je zaizolować. Lampy, dysze i skimmery osypuje się tylko piaskiem, bez domieszki cementu. Po zakończeniu tego etapu można obsypać dookoła cały basen. I gotowe – Twój basen jest odpowiednio zamontowany. 

Podczas wszystkich etapów prac ściśle stosuj się do zaleceń producenta basenów – tylko wtedy zagwarantujesz sobie zgodny z oczekiwaniami efekt końcowy.

Wydawać by się mogło, że montaż basenu ogrodowego to skomplikowana i pracochłonna procedura, niemniej jednak z naszym poradnikiem na pewno doskonale sobie z tym poradzisz. Jeśli obawiasz się, że planowane prace mogą Cię przerosnąć, skontaktuj się z nami – bardzo chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. 

Zobacz także:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego
Basen ogrodowy – jaki kształt wybrać?
Basen ogrodowy całoroczny – dlaczego warto zainwestować w zadaszenie basenowe?
Filtr do basenu – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać? Jak ogrzać wodę w basenie zewnętrznym? Urządzenia do masażu wodnego i przeciwprądy – dlaczego warto w nie zainwestować? Estetyka i funkcjonalność – dlaczego warto wyposażyć basen zewnętrzny w instalację świetlną? Twoja prywatna strefa relaksu – wanna zewnętrzna z hydromasażem SPA Mały basen ogrodowy – dużo możliwości. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup basenu do ograniczonej przestrzeni? Bezpieczny basen ogrodowy – na co zwrócić uwagę, żeby być spokojniejszym o zdrowie swoich bliskich Basen całoroczny – zadaszenie ma znaczenie Tylko przyjemności, żadnej pracy – zalety automatycznych odkurzaczy basenowych Kiedy jest najlepszy czas na zakup basenu ogrodowego? Jak przebiega montaż gotowego basenu ogrodowego? JKorzyści zdrowotne, jakie daje nam korzystanie z basenu ogrodowego

Zobacz także: producent basenów ogrodowych