MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Większość z nas do komfortowego relaksu w wodzie lub pływania sportowego potrzebuje ciepłej wody, chyba że jesteś miłośnikiem orzeźwiających kąpieli lub fanem morsowania. Niemniej jeśli woda w Twoim basenie będzie zbyt zimna, prawdopodobnie nie będziesz w niej pływać, a komfort użytkowania znacznie się zmniejszy. Jeśli chcesz cieszyć się basenem nie tylko w słoneczne, upalne dni, najlepiej wraz z zakupem basenu zdecydować się wyposażenie go w wydajny system ogrzewania.

Zalety systemów ogrzewania basenów

Bez dodatkowego ogrzewania woda w basenie nie będzie cieplejsza niż około 22°C, do 25°C w upalne dni. Pływacy sportowi lubią pływać w wodzie basenowej o temperaturze co najmniej 26°C. Większość basenów jest podgrzewana do około 29-30°C.

Największym atutem systemu ogrzewania basenowego jest możliwość wydłużenia sezonu pływackiego. Bez ogrzewania można pływać komfortowo tylko w miesiącach letnich: od końca maja do końca sierpnia. Dzięki ogrzewaniu możesz bez problemu pływać nawet o 4 miesiące dłużej: od kwietnia do końca października; a z niektórymi systemami przez cały rok.

Mrozy mogą również spowodować poważne i kosztowne uszkodzenia systemu hydraulicznego basenu. Stały przepływ ciepłej wody w systemie ogrzewania nie dopuszcza do zamarzaniu rur i związanym z tym uszkodzeniom w okresie zimowym.

Wiele osób, rozważając zainstalowanie podgrzewanego basenu, pomija dodatkową korzyść jaką jest zwiększona wartość domu. Samo posiadanie basenu ogrodowego jest już dużym atutem, jednak podgrzewany basen jest w rzeczywistości wart znacznie więcej.

Jakie system ogrzewania basenowego wybrać?

Znamy już zalety wyposażenia basenu w system ogrzewania, pozostaje jednak jeszcze odpowiedź na kluczowe pytanie: Który z nich wybrać?

Oferta jest szeroka, a idealny wybór zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość basenu, częstotliwość kąpieli oraz temperatura i okres, w jakim chcesz pływać. W instalacjach basenowych montuje się najczęściej wymiennik ciepła współpracujący z piecem C.O., elektryczne podgrzewacze wody lub najlepsze i niezawodne inwerterowe pompy ciepła powietrze-woda.

Wymienniki ciepła

Wymiennik ciepła podłączony jest do pieca C.O. Płynąca z pieca gorąca woda wpływa do wężownicy wymiennika i ogrzewa wodę z basenu. Temperatura wody z basenu mierzona jest przez czujnik, a gdy osiągnie ona wymaganą temperaturę, czujnik daje sygnał do termostatu, który przerywa obieg wody gorącej z C.O.

Pompy ciepła do basenów

To elektryczne urządzenia wykorzystujące energię cieplną w powietrzu do podgrzania wody w basenie. Do przeprowadzenia tego procesu służy specjalny wymiennik, znajdujący się wewnątrz urządzenia. Pompa ciepła pobiera o wiele mniej energii elektrycznej niż typowy podgrzewacz wody.

Elektryczne podgrzewacze wody

Idealne rozwiązanie dla małych basenów i wanien. Podczas eksploatacji podgrzewacza, należy zwrócić uwagę, aby element grzewczy nie uległ uszkodzeniu. Przyczyniają się do tego: duża zawartość wapnia w wodzie, nadmierna ilość środków dezynfekujących, złe podłączenie zarówno od strony elektrycznej, jak i hydraulicznej. Niestety, koszty eksploatacyjne są dość wysokie.

Kolektory słoneczne

Płyty i maty z tworzywa instalowane są na dachu lub na ziemi. Pompa filtra tłoczy wodę do kolektorów, gdzie przepływając przez nie zostaje ogrzana przez słońce. Jeżeli słońce nie świeci, przepływ wody do kolektorów zostaje odłączony za pomocą specjalnego zaworu. Ważne jest dokładne dobranie ilości płyt kolektorowych do wielkości basenu.

Inwerterowa Pompa ciepła

To kompaktowe urządzenie do montażu na zewnątrz, na podłożu. Dzięki zastosowaniu energooszczędnej technologii inwerterowej, pompy ciepła płynnie dostosowują moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. To rozwiązanie rekomendujemy szczególnie, ze względu na niskie koszty użycia, troskę o środowisko i efektywne działanie.

Zobacz także:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego
Basen ogrodowy – jaki kształt wybrać?
Basen ogrodowy całoroczny – dlaczego warto zainwestować w zadaszenie basenowe?
Filtr do basenu – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać? Jak ogrzać wodę w basenie zewnętrznym? Urządzenia do masażu wodnego i przeciwprądy – dlaczego warto w nie zainwestować? Estetyka i funkcjonalność – dlaczego warto wyposażyć basen zewnętrzny w instalację świetlną? Twoja prywatna strefa relaksu – wanna zewnętrzna z hydromasażem SPA Mały basen ogrodowy – dużo możliwości. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup basenu do ograniczonej przestrzeni? Bezpieczny basen ogrodowy – na co zwrócić uwagę, żeby być spokojniejszym o zdrowie swoich bliskich Basen całoroczny – zadaszenie ma znaczenie Tylko przyjemności, żadnej pracy – zalety automatycznych odkurzaczy basenowych Kiedy jest najlepszy czas na zakup basenu ogrodowego? Jak przebiega montaż gotowego basenu ogrodowego? JKorzyści zdrowotne, jakie daje nam korzystanie z basenu ogrodowego

Zobacz także: producent basenów ogrodowych