MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Zdecydowałeś już jaki typ basenu, kształt i rozmiar zainstalujesz w swoim ogrodzie, teraz stoisz przed kolejną decyzją – prawdopodobnie najważniejsza dotyczącą akcesoriów basenowych – jaki filtr wybrać?

Filtr do basenu, czyli tak jak nerki

Filtracja jest niezbędna do oczyszczenia wody basenowej, zapobiega rozmnażaniu się drobnoustrojów i bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania basenu. Filtr, razem z pompą tworzy obieg zamknięty – gdybyśmy wzięli za przykład ludzkie ciało, pompa i filtracja w Twoim basenie są tym, czym nerki dla organizmu człowieka. Chociaż chlor i inne środki odkażające zabijają bakterie i inne zanieczyszczenia, to filtr faktycznie usuwa je z wody. Bez niego woda w Twoim basenie stałaby się mętna i wypełniona zanieczyszczeniami.

Filtr do basenu: piaskowy – jak działa i jakie ma zalety?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów, każdy z nich ma swoje zalety i wady, jednak szczególnym uznaniem wśród właścicieli basenów cieszą się filtry piaskowe. Filtry piaskowe są atrakcyjne cenowo i nie wymagają dużego nakładu pracy przy konserwacji. Są również optymalne również dla dużych basenów, ponieważ nie zatykają się tak łatwo, jak inne filtry.

Filtr piaskowy pracuje ze specjalną pompą ssąco-tłoczącą, pobierającą wodę z basenu. Woda po przejściu przez warstwę złoża tłoczona jest z powrotem do basenu. Złoże filtra tworzy piasek kwarcowy lub aktywne złoże filtracyjne w odpowiednich frakcjach. Do filtra woda dostaje się dzięki systemowi rur, w których płynie względnie szybko, ale przez warstwę złoża przyciska się wolno z prędkością 20-50 m/h. Wielkość ta jest różna w zależności od średnicy zbiornika filtra i wydajności pompy. Zanieczyszczenia pozostają na złożu, a woda staje się świeża i czysta, jak woda źródlana.

Dlaczego czyszczenie wody piaskiem działa? Ziarno piasku pod mikroskopem ma mnóstwo małych, szorstkich krawędzi i to dzięki temu skutecznie wychwytuje zanieczyszczenia i resztki, które przechodzą przez filtr. W miarę upływu czasu oraz przepływu większej ilości wody przez filtr, szorstkie krawędzie ulegają powolnemu zużyciu w wyniku erozji, stając się w końcu gładkimi powierzchniami, które nie są w stanie niczego wychwycić. Jeśli filtr nie zostanie oczyszczony w odpowiednim momencie, cząsteczki uwięzione w piasku nadal będą się gromadzić, co w konsekwencji uniemożliwi prawidłowy przepływ wody przez filtr, basenowy zmniejszając jego wydajność. No tak, tylko skąd mamy wiedzieć, który moment jest tym właściwym na czyszczenie filtra? Manometr znajdujący się z boku filtra w Twoim basenie poinformuje o rosnącym ciśnieniu wewnętrznym – to znak, że nadszedł czas na płukanie wsteczne filtra. Ta łatwa metoda czyszczenia odwraca przepływ wody, wypłukując wszystkie zanieczyszczenia do odpadów.

Filtr do basenu: Zeolit – szkło filtracyjne, czyli alternatywy wypełnienia filtra basenowego.

Piasek krzemionkowy można zastąpić jednym z alternatywnych rozwiązań:

  • ZeoSand – Jest wykonany z minerału zwanego zeolitem. Jego krystaliczny kształt w naturalny sposób zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia, poprawia przejrzystość wody i wymaga rzadszego płukania wstecznego. ZeoSand wytrzymuje około 5 lat, więc jego żywotność jest podobna do krzemionki;
  • Szkło filtracyjne – jest to drobno pokruszone szkło z recyklingu, gładkie w dotyku. Trwałość szkła jest średnio trzy razy większa niż piasku krzemowego, jednak jest to najdroższa z opcji.

Zobacz także:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego
Basen ogrodowy – jaki kształt wybrać?
Basen ogrodowy całoroczny – dlaczego warto zainwestować w zadaszenie basenowe?
Filtr do basenu – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać? Jak ogrzać wodę w basenie zewnętrznym? Urządzenia do masażu wodnego i przeciwprądy – dlaczego warto w nie zainwestować? Estetyka i funkcjonalność – dlaczego warto wyposażyć basen zewnętrzny w instalację świetlną? Twoja prywatna strefa relaksu – wanna zewnętrzna z hydromasażem SPA Mały basen ogrodowy – dużo możliwości. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup basenu do ograniczonej przestrzeni? Bezpieczny basen ogrodowy – na co zwrócić uwagę, żeby być spokojniejszym o zdrowie swoich bliskich Basen całoroczny – zadaszenie ma znaczenie Tylko przyjemności, żadnej pracy – zalety automatycznych odkurzaczy basenowych Kiedy jest najlepszy czas na zakup basenu ogrodowego? Jak przebiega montaż gotowego basenu ogrodowego? JKorzyści zdrowotne, jakie daje nam korzystanie z basenu ogrodowego

Zobacz także: producent basenów ogrodowych