MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Jeśli posiadasz już swój własny basen zewnętrzny albo planujesz go zainstalować w swoim ogrodzie, nie trzeba Cię przekonywać, jak wiele korzyści niesie ze sobą taka inwestycja. A czy rozważałaś/rozważałeś już montaż oświetlenia basenowego? Oświetlenie basenu nie jest konieczne, ale ma wiele zalet, o których dowiesz się więcej w tym tekście.

Oświetlenie basenu ogrodowego – nie tylko estetyka

Podświetlenie basenu pozwala stworzyć wokół niego otoczenie przypominające kurort – możesz poczuć się jak na wakacjach, nawet bez wychodzenia z domu. Instalacja świetlna basenu i otaczającego go terenu wyglądają pięknie z wnętrza domu i mogą cieszyć Twoje oko nawet jeśli nie masz ochoty na kąpiel. Oświetlenie basenu zewnętrznego samo w sobie może stanowić element dekoracyjny, np. poprzez użycie różnego rodzaju świateł o różnych kolorach.

Największą zaletą oświetlenia basenu jest możliwość komfortowego korzystania z niego nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem i nocą. To szczególnie ważne w krajach, gdzie lato jest krótkie, a słoneczne dni są ograniczone. Oświetlenie basenu zewnętrznego pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ umożliwia łatwiejsze rozpoznanie obecności osób w basenie oraz zmniejsza ryzyko przypadkowego wpadnięcia do wody.

Jakie oświetlenie basenu zewnętrznego wybrać?

Wybór najlepszego oświetlenia basenu zewnętrznego zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar basenu, lokalizacja, oczekiwania co do efektu wizualnego i funkcjonalności oraz budżet, jaki możemy przeznaczyć. Poniżej znajdziesz kilka rodzajów oświetlenia basenu całorocznego, które mogą być dla Ciebie dobrym wyborem:

  • Oświetlenie LED – to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań do oświetlania basenu zewnętrznego. Zaletami światła LED jest energooszczędność, trwałość i dostępność w różnorodnej kolorystyce. Można je zamontować zarówno na dnie basenu, jak i na jego brzegu;
  • Oświetlenie linii brzegowej basenu- to światła umieszczone wzdłuż brzegu basenu, co pozwala na   jego lepsze oświetlenie i poprawę bezpieczeństwa;
  • Oświetlenie zewnętrzne – to światła umieszczone na zewnątrz basenu, np. na ścianach domu lub w ogrodzie. Można je ustawić tak, aby oświetlały basen z różnych kierunków;
  • Oświetlenie podwodne: Oświetlenie podwodne to światła umieszczone pod dnem basenu, co  pozwala na efektowne oświetlenie wody i podkreślenie jej koloru. Światła podwodne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb i preferencji. Montaż oświetlenia podwodnego basenu zewnętrznego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dlatego zalecane jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy lub osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia świateł lub nieprawidłowego ich działania, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników basenu.

Transformator – niezbędnik przy montażu oświetlenia basenowego

Ilość zamontowanych źródeł światła zależy od powierzchni basenu, jego przeznaczenia i potrzebnej wielkości strumienia światła, która dla każdego rodzaju żarówki jest inna. Warto pamiętać, że oświetlenie spełnia swoją funkcję tylko przy zastosowaniu właściwego transformatora, ponieważ to on decyduje o jakości oświetlenia oraz żywotności żarówki. Spadek napięcia na przykład o 1V powoduje drastyczne zmniejszenie ilości światła przy lampach LED 12V. Właściwie dobrany transformator będzie generował zawsze stałe napięcie. Przed włączeniem lamp napięcie trzeba sprawdzić miernikiem elektrycznym.

Zobacz także:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu ogrodowego
Basen ogrodowy – jaki kształt wybrać?
Basen ogrodowy całoroczny – dlaczego warto zainwestować w zadaszenie basenowe?
Filtr do basenu – dlaczego jest niezbędny i jaki wybrać? Jak ogrzać wodę w basenie zewnętrznym? Urządzenia do masażu wodnego i przeciwprądy – dlaczego warto w nie zainwestować? Estetyka i funkcjonalność – dlaczego warto wyposażyć basen zewnętrzny w instalację świetlną? Twoja prywatna strefa relaksu – wanna zewnętrzna z hydromasażem SPA Mały basen ogrodowy – dużo możliwości. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup basenu do ograniczonej przestrzeni? Bezpieczny basen ogrodowy – na co zwrócić uwagę, żeby być spokojniejszym o zdrowie swoich bliskich Basen całoroczny – zadaszenie ma znaczenie Tylko przyjemności, żadnej pracy – zalety automatycznych odkurzaczy basenowych Kiedy jest najlepszy czas na zakup basenu ogrodowego? Jak przebiega montaż gotowego basenu ogrodowego? JKorzyści zdrowotne, jakie daje nam korzystanie z basenu ogrodowego

Zobacz także: producent basenów ogrodowych

blank