MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Zielona woda, która pojawia się w przydomowym basenie ogrodowym to problem, który występuje dość często. Jakie są etapy zielenienia wody? Skąd zanieczyszczenia się bierze? Jak sobie z nim poradzić Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule. 

Zielona woda w basenie – stadium ogniskowe i zaawansowane zanieczyszczenie

Pierwsze stadium zielonej wody w basenie to zazielenienie ogniskowe. Jak je rozpoznać? Pierwszy znak to śliskie w dotyku ściany basenu.. Dodatkowo w jego narożnikach i na dnie możesz zauważyć zielone ogniska glonów. Jest to początkowa faza zielenienia wody, którą stosunkowo łatwo opanować.

Kiedy problem rozwinie się i wejdzie w drugie stadium, sytuacja wymaga nieco więcej doświadczenia, a sama walka z glonami musi być bardzo precyzyjna. Jednak i na ten problem istnieją skuteczne rozwiązania.

Skąd się bierze zazielenienie wody w basenie?

Pojawienie się ognisk zielonej wody w basenie może być spowodowane przez: 

  • zbyt wysoką temperaturę wody, 
  • zbyt krótki bądź też niedopasowany do danego basenu czas filtracji, 
  • utrzymywanie czystości basenu na zbyt niskim poziomie, 
  • zbyt niski poziom chloru w basenie, 
  • zaniechanie bądź też niewystarczające stosowanie środków chemicznych wspomagających utrzymanie krystalicznie czystej wody.

Jak poradzić sobie z zieloną wodą w basenie w pierwszym stadium?

Osoby, które chcą zażegnać problem lekko zielonej wody w basenie ogrodowym, przede wszystkim powinny sprawdzić, jaki jest poziom chloru i pH wody. Można wykorzystać do tego profesjonalne testery. 

Jeśli na pierwszy rzut oka w basenie widoczne są zielone skupiska glonów, należy uruchomić system filtracji basenu, a następnie wyczyścić te skupiska przy pomocy odkurzacza do czyszczenia basenu. Osoby, które go nie posiadają, mogą przetrzeć brzegi basenu szczotką lub innym sprzętem do manualnego czyszczenia.

Po usunięciu skupisk glonów należy upewnić się, czy filtr w basenie jest czysty – jeśli nie, należy dokładnie go oczyścić, a następnie ponownie uruchomić.

W kolejnym etapie stosujemy specjalistyczne preparaty – chemię basenową na bazie chloru w dawce uderzeniowej. Po upływie kilku godzin do wody w basenie dodajemy uderzeniową dawkę preparatów antyglonowych. Po ponownym włączeniu filtracji w basenie, zielony odcień wody powinien zniknąć w krótkim czasie. Aby woda stała się krystalicznie czysta, warto kolejnego dnia dolać do niej koagulanty.

Co robić, gdy woda w basenie jest kompletnie zielona?

Woda w basenie staje się całkowicie zielona w momencie, kiedy nie zareagujesz, bądź przeoczysz stadium ogniskowe zazielenienia wody. Wychodzenie ze stadium drugiego zanieczyszczenia wody to proces, który pochłania dużo czasu i specjalistycznych środków. Aby uratować mocno zazielenioną wodę, warto wylać z basenu 1/3 jej ilości i uzupełnić ją świeżą wodą. 

Dopiero wtedy można wykonać wszystkie kroki opisane w akapicie powyżej. Przy bardzo dużym zanieczyszczeniu wody filtr będzie zapychał się o wiele szybciej – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na systematyczne płukanie go.

Czy witamina C skutecznie rozprawia się z glonami?

Jeśli już wcześniej szukałeś sposobów na rozwiązanie problemu zielonej wody w basenie ogrodowym, na pewno natknąłeś się na porady dotyczące oczyszczania wody przy pomocy witaminy C. Niestety, metoda ta zapewnia krótkotrwały efekt – witamina C nie działa na glony, co sprawia, że nieestetyczny kolor wody może szybko powrócić.

Kiedy można kąpać się w basenie po oczyszczeniu wody?

Według specjalistów, kąpiel w basenie z zieloną wodą jest zdecydowanie niewskazana. Jeśli woda przyjmuje inny kolor niż krystaliczny, oznacza to, że zbiornik czyszczony jest w nieodpowiedni sposób. Niewystarczająca ilość chloru sprawia, że w wodzie pojawiają się nie tylko algi, ale także patogeny, pasożyty oraz bakterie. Po zastosowaniu chlorowania szokowego w basenie trzeba wstrzymać się z kąpielą przez okres co najmniej 24 godzin.

Pamiętaj, kiedy woda odzyska już swój nieskazitelny wygląd, podstawą jest systematycznie kontrolowanie jej poziom pH oraz stosowanie chemii basenowej.

Zobacz także: producent basenów ogrodowych