Pływanie, to aktywność fizyczna, na którą może pozwolić sobie zasadniczo każdy, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy formy. Ponadto, sport ten uprawiany zarówno rekreacyjnie jak i profesjonalnie, niesie za sobą wiele korzyści: przyśpiesza metabolizm, poprawia ogólną sprawność organizmu, zwiększa wydolność płuc, pobudza układ krążenia, odciąża stawy, wzmacnia kondycję oraz mięśnie, wpływa pozytywnie na kręgosłup, obniża poziom cholesterolu, redukuje stres, pomaga w zasypianiu, a co najważniejsze jest świetną zabawą dla całej rodziny. Jeżeli mamy własny przydomowy basen, warto wykorzystać w pełni oferowane przez niego możliwości.
Trening pływacki – wzmacniający
Trening w basenie ogrodowym warto podzielić na dwa etapy: trening wzmacniający oraz prawidłowy trening pływacki. Dlaczego? Ponieważ według ekspertów, to właśnie taka kombinacja zapewni nam najlepsze rezultaty. Po pierwsze spalimy bardzo dużo kalorii, a po drugie nasze mięśnie, stawy i cały organizm szybko się rozwiną zyskując w ten sposób pożądaną przez nas formę. Opisany poniżej trening jest dopasowany do osób początkujących, z czasem możemy go samodzielnie rozbudowywać o nowe elementy.
Trening wzmacniający:
- Rozgrzewka – w wodzie należy wykonać kilka podskoków i wymachów nogami. Następnie wykonujemy krążenie biodrami w wodzie. Możemy również chwycić się krawędzi i machać nogami w wodzie. Poświęćmy na to zadanie 5 minut.
- Wymachy nogami w bok – chwytamy za barierkę i wykonujemy wymachy nogami w bok na wysokość bioder. Co jakiś czas zmieniajmy nogi. To ćwiczenie wpływa pozytywnie na pośladki i nogi.
- Wymachy nogami w tył – ćwiczenie identyczne do poprzedniego z tym, że nogami machamy w przód i w tył.
- Krążenia ramion do przodu i do tyłu – delikatne i szybkie krążenia rękami w przód i w tył to podstawowe ćwiczenie, wzmacniające nasze mięśnie rąk co jest bardzo przydatne w pływaniu.
- Podskoki i pajacyki wzmacniające mięśnie nóg, rąk i klatki piersiowej – klasyczne ćwiczenie znane z lekcji w-f w szkole, pozwoli na wzmocnienie zarówno nóg, rąk jak i klatki piersiowej.
Między każdym ćwiczeniem powinniśmy odpocząć 10 sekund, a kiedy skończymy je wszystkie, możemy je powtórzyć. Na początek zalecane są dwie takie serie. Jest to również świetny trening dla początkujących, którzy nie potrafią jeszcze pływać, dzięki temu oswajają się oni z wodą.
Trening pływacki – wydolnościowy
Każdy trening pływacki, również w przydomowym basenie, to nie tylko dobra zabawa, ale również wysiłek fizyczny, który przynosi masę pozytywnych rezultatów. Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach:
- Jeżeli jesteś doświadczonym pływakiem, zmieniaj tempo pływania;
- Pierwszą połowę basenu przepłyń najszybciej jak się da, a drugą wolnym i swobodnym tempem. Ważne jest to, żeby zawsze pozostawać w ruchu;
- Trening powtarzaj tyle razy, na ile pozwala ci kondycja fizyczna. Nigdy nie rób niczego na siłę. Dopiero po dłuższej praktyce zwiększaj intensywność treningu.
Trening dla początkujących:
- Pływanie żabką – jedna lub dwie długości basenu o zmiennej intensywności (raz szybciej raz wolniej);
- Odpoczynek – powinien trwać nie dłużej niż jedną minutę;
- Pływanie stylem dowolnym – jedna lub dwie długości basenu o zmiennej intensywności (raz szybciej raz wolniej);
- Odpoczynek – powinien trwać nie dłużej niż jedną minutę;
Pamiętajcie, że najważniejsze są systematyczne treningi w basenie i oswajanie się z wodą. A rezultaty, bardzo szybko się pojawią.