MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

System cyfrowych membranowych pomp dozujących Aquaviva pH/Rx+Free Cl 5 l/h to doskonała opcja do precyzyjnego dozowania chemikaliów w basenie bez interwencji człowieka. System samodzielnie kontroluje i reguluje poziom pH, potencjał Redox oraz stężenie wolnego chloru w basenach o pojemności do 500 000 litrów. Proporcjonalny tryb dozowania wykonywany jest automatycznie w oparciu o wskaźniki czujników рН i celki Free Cl. Manualne ustawienie wydajności umożliwia dozowanie dowolnych reagentów ze stałą szybkością według procentu maksymalnej wydajności.

  • Wydajność: 0.5 do 5 l/h (w zależności od ciśnienia w instalacji rurociągowej)
  • Dopuszczalne ciśnienie w instalacji rurociągowej: do 5 bar

 

blankInstrukcja obsługi

System membranowych pomp dozujących Aquaviva pH/Rx+Free Cl to idealne rozwiązanie do dokładnego dozowania chemikaliów do basenu bez interwencji człowieka.

System pomp w 100% eliminuje przedawkowanie reagentów chemicznych. Jest to zaawansowany technologicznie sprzęt, który kontroluje i automatycznie utrzymuje wymagany poziom pH, potencjału Redox i stężenia wolnego chloru w basenach o pojemności do 500 000 litrów. Stopień ochrony IP65 gwarantuje niezawodną i trwałą pracę urządzenia.

System Aquaviva pH/Rx jest wyposażony w cyfrowy wyświetlacz LCD. Za pomocą wyświetlacza może być z łatwością regulowana wydajność od 0.5 do 5 l/h poprzez ustawienia menu lub używany system automatycznego proporcjonalnego dozowania zgodnie z sygnałem czujnika pH i celki do analizy stężenia wolnego chloru. Wraz z systemem pomp zestaw zawiera czujnik pH z zestawem roztworów kalibracyjnych i celką do analizy poziomu stężenia wolnego chloru.

Co to jest wolny chlor?

Wolny chlor to chlor obecny w wodzie w postaci kwasu podchlorawego i jonów podchlorynowych. Powstaje po dodaniu do basenu środka dezynfekującego na bazie chloru. Taki chlor aktywnie usuwa zanieczyszczenia. Wolny chlor jest mierzony w celu monitorowania i kontrolowania dezynfekcji wody basenowej. Dopuszczalny poziom zawartości wolnego chloru w wodzie basenowej wynosi od 0.3 do 0.6 mg/l. Jeżeli zawartość chloru jest poniżej lub powyżej normy, to przebywanie w takiej wodzie jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Dlatego konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu dezynfekcji w wodzie basenowej.

Dzięki celce amperometrycznej Free Cl pompa dozująca analizuje zawartość wolnego chloru w wodzie i samodzielnie dodaje wymaganą ilość środka dezynfekującego do basenu.

Co to jest pH?

pH to wskaźnik, który charakteryzuje stężenie wolnych jonów wodorowych w wodzie. Ta równowaga może zostać zakłócona, powodując zmianę poziomu pH. Poziom pH odpowiada za właściwości i jakość wody. Optymalnym wskaźnikiem poziomu pH wody w basenie jest uważany zakres od 7.2 do 7.4. Taka woda jest również nazywana neutralną. Jeśli wskaźnik jest wyższy niż 7.4 woda będzie miała odczyn alkaliczny, a jeśli wskaźnik jest niższy, mniej niż 7.2 – kwaśny.

Za pomocą elektrody pH pompa dozująca wykonuje analizę równowagi kwasowo-zasadowej wody. Na podstawie uzyskanych danych pompa samodzielnie dodaje do basenu niezbędną ilość reagenta w celu podniesienia lub obniżenia pH do pożądanego poziomu zgodnie z określonymi ustawieniami.

Ustawienia ekonomiczne i bezpieczeństwa

Specjalne tryby zwiększają wydajność uzdatniania wody, oszczędzają zużycie reagentów, chronią sprzęt przed uszkodzeniem i zapobiegają awariom w dozowaniu:

 

  • Pro Band – zmniejsza częstotliwość wtrysków na minutę po osiągnięciu określonego poziomu wskaźnika w wodzie basenowej (wskaźnik Setpoint w ustawieniach menu). Zapewnia maksymalną precyzyjność dozowania, eliminując nadmierne zużycie reagenta.
  • Alarm Band – pozwala na ustawienie granicznej wartości elektrody, przy osiągnięciu której pompa się zatrzymuje. Eliminuje również przedawkowanie reagentów w przypadku awarii elektrody lub niepoprawnych odczytów z powodu nieregularnej kalibracji elektrody.*
    * Zalecana jest kalibracja elektrody przynajmniej przynajmniej raz w miesiącu.
  • OFA – zatrzymuje dozowanie i aktywuje sygnał alarmowy, jeśli wymagany wskaźnik wody w basenie nie został osiągnięty w ustawionym czasie. Chroni przed pracą na biegu jałowym w przypadku awarii, takiej jak pęknięcie rury.

Automatyczny tryb dozowania pH i środka dezynfekującego: zawsze krystalicznie czysta woda

System pomp dozujących Aquaviva pH/Rx+Free Cl dokonuje pomiaru:

  1. Wskaźników równowagi kwasowo-zasadowej od 0 do 14 przy użyciu elektrody pH
  2. Stężenia wolnego chloru w zakresie od 0 do 5 mg/l przy użyciu celki amperometrycznej
  3. Pomiar wskaźników Redox w zakresie od 0 do 1000 mV przy użyciu elektrody Redox posiada charakter wyłącznie informacyjny. Uzyskane dane nie mają wpływu na sterowanie dozowaniem. Czujnik jest sprzedawany osobno

Na podstawie uzyskanych parametrów jedna z pomp automatycznie dozuje chlor, a druga – środek do zwiększania lub zmniejszania pH w wymaganych proporcjach. W ten sposób zapewniana jest stała kontrola środka dezynfekującego lub pH bez interwencji człowieka. Wysoka jakość wody w basenie pozostaje stabilna, nawet w przypadku zmiany czynników zewnętrznych: aktywność słoneczna, deszcz lub wzrost liczby pływających osób.

Rodzaj pomp:
Membranowe

Wydajność w zależności od ciśnienia w instalacji rurociągowej:
od 0.5 do 5 l/h

Regulacja wydajności:
od 10 do 100%

Średnia objętość wtrysku, cm³:
0.52 cm³

Częstotliwość wtrysku:
od 0 do 160 na minutę

Dopuszczalne ciśnienie w instalacji rurociągowej:
do 5 barów

Zawartość zestawu

L.p. Nazwa komponentów Ilość, szt.
1 System membranowych pomp dozujących Aquaviva pH/Rx+Free Cl 1
2 Wąż zasysający z PVC Crystal 4×6 4 m 2
3 Wąż ciśnieniowy z polietylenu 5 m 2
4 Zestaw śrub i kołków do montażu wspornika montażowego Ø6 mm 1
5 Filtr poboru reagenta PVC 2
6 Zawory zwrotne wtrysku FPM ⅜” 2
7 Czujnik pH* 1
8 Uchwyt zaciskowy do mocowania na rurze ½” Ø50 mm 2
9 Zestaw roztworów buforowych 4 pH, 7 pH i pojemnik na wodę 1
10 Celka pomiarowa Free Cl 1
11 Filtr Minor 5″ 1
12 Szczotka do czyszczenia czujnika chloru 1
13 Zestaw złączek do podłączenia kolby 1
14 Rurka do podłączenia kolby 8/12 1

* UWAGA! Transport wraz z przechowywaniem elektrody w temperaturach poniżej zera jest surowo zabroniony.

blank

Wymiary

blank

Membrana do pomp dozujących

AquavivaMembrana jest głównym elementem pompy dozującej, który kontaktuje z reagentami. Pompy dozujące Aquaviva posiadają membrany wykonane wyłącznie z teflonu PTFE. Ten materiał polimerowy jest przeznaczony do pracy z agresywnymi reagentami chemicznymi.

PTFE jest odporny na kwasy, zasady i środki dezynfekujące. Żywotność membrany teflonowej przekracza 5 lat ciągłej pracy. Zdejmowana głowica robocza umożliwia szybką wymianę membrany pompy bez demontażu wyrobu.

Uziemienie pomp dozujących

Zalecane jest zainstalowanie elektrody uziemiającej w pobliżu elektrod pH, FreeCl lub ORP. Sprzęt ten umożliwia usuwanie prądów szczątkowych (błądzących), które mogą powodować nieprawidłowe działanie stacji dozującej podczas pomiaru pH, FreeCl i ORP. Również produkty metalowe, które mają bezpośredni kontakt z wodą basenową (panele, osie wałów pomp itp.) mogą ulec uszkodzeniu.

Ogólna zasada działania pomp membranowych

Pompy solenoidalne należą do najpopularniejszych urządzeń w dziedzinie urządzeń dozujących. Są bardziej kompaktowe niż modele tłokowe i elektryczne oraz znacznie bardziej wydajne niż pompy perystaltyczne. Membranowa pompa dozująca jest w stanie przepompować wystarczającą ilość reagenta pod podwyższonym ciśnieniem, dzięki czemu może być stosowana w prawie każdym obiekcie uzdatniania wody.

Zasada działania takiej pompy opiera się na skurczu membrany, która wciąga i wypycha pompowaną ciecz przez głowicę roboczą urządzenia. Membrana napędzana jest prętem zasilanym przez cewkę elektromagnetyczną (solenoid).

Ceramiczne zawory kulowe zapobiegają cofaniu się płynu.

W pompach membranowych główną jednostką mającą kontakt z roztworem jest membrana.

Pompy dozujące Aquaviva posiadają membrany wykonane z PTFE o cyklu pracy do 5 lat.

blank

Schemat montażu

blank

Schemat podłączenia celki amperometrycznej Free Cl

blank

blank

Marka Aquaviva jest wiodącym producentem sprzętu, komponentów i akcesoriów do basenów i SPA. Szeroka gama produktów obejmuje: pompy i filtry, osuszacze i wodospady, sprzęt do uzdatniania wody i pielęgnacji basenów, oświetlenie, rury i kształtki, komponenty i akcesoria.

Zakłady produkcyjne Aquaviva znajdują się w Europie i Azji. Niezawodność produktów potwierdzają liczne certyfikaty jakości i zgodności ze światowymi standardami produkcji.

Firma Aquaviva to wieloletnie doświadczenie, konkurencyjna cena, niezawodne i innowacyjne produkty.