MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

W dzisiejszych czasach niecki basenowe produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, co pozwala na znaczne obniżenie ich cen oraz kosztów eksploatacji basenu ogrodowego. Wakacyjne miesiące z roku na rok stają się coraz bardziej upalne – nic więc dziwnego, że basen ogrodowy kusi możliwością ochłodzenia się w krystalicznie czystej wodzie. Dlaczego warto znać jego pojemność? 

Dlaczego warto znać pojemność basenu ogrodowego?

Wydawać by się mogło, że pojemność basenu ogrodowego to rzecz drugorzędna. A tymczasem, obliczenie pojemności basenu ogrodowego jest konieczne, aby dowiedzieć się, jaka jest optymalna ilość chemii basenowej, której należy użyć, aby zagwarantować optymalne efekty działania. Obliczenie ilości wody mieszczącej się w konkretnym basenie to podstawa, by właściwie dopasować ilość preparatów gwarantujących najwyższą jakość i higienę wody. A to z kolei ma już kluczowe znaczenie dla zdrowia osób korzystających z basenu. Wiedza ta jest ważna także z uwagi na koszty utrzymania basenu. Osoby znające pojemność poszczególnego modelu są w stanie określić, czy ich budżet podoła ilości wody, która mieści się w niecce.

Osoby, które jeszcze nie kupiły basenu i dopiero rozglądają się za właściwym modelem, o jego pojemność mogą zapytać sprzedawcę. Niemniej jednak, ludzka pamięć bywa zawodna. Informacje te warto zapisać, a w razie potrzeby – wiedzieć, w jaki sposób obliczyć ją samodzielnie.

Jak obliczyć pojemność basenu ogrodowego?

Zacznijmy od tego, że obliczenia pojemności basenu ogrodowego wcale nie muszą być wyjątkowo precyzyjne. Określenie szacunkowej pojemności basenu zupełnie wystarczy, by móc komfortowo go użytkować i odpowiednio dawkować środki chemiczne.

By móc zmierzyć pojemność basenu, należy określić jego wszystkie wymiary. Najważniejsze są długości poszczególnych boków oraz głębokość niecki. W przypadku basenów z opadającym dnem, w obliczeniach wykorzystuje się średnią głębokość.

Obliczanie pojemności basenu prostokątnego

W przypadku basenów prostokątnych obliczenie pojemności jest najłatwiejsze. Wystarczy pomnożyć przez siebie długość w metrach, głębokość oraz szerokość basenu. Uzyskany wynik określa ilość wody w metrach sześciennych – aby określić ilość litrów wody w basenie, uzyskaną wartość wystarczy pomnożyć razy 1000.

Wzór wykorzystywany przy obliczaniu pojemności basenu prostokątnego wygląda więc następująco:

długość x głębokość x szerokość x 1000 = pojemność wyrażona w litrach

Obliczanie pojemności w przypadku basenów okrągłych i owalnych

W przypadku basenów owalnych obliczenia wyglądają niemal identycznie, jak przy basenach prostokątnych – z tym, że uzyskany wynik mnoży się razy 785, zamiast 1000. Wzór wygląda więc następująco: 

długość x szerokość x głębokość x 785 = pojemność wyrażona w litrach 

Jeśli chodzi o basen okrągły, obliczenie jego pojemności wygląda nieco inaczej. Wzór, który należy zastosować, wygląda następująco: 

średnica (w metrach)x średnica x głębokość x 785 = pojemność wyrażona w litrach

Jak widać, obliczenie pojemności basenu ogrodowego wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Informacje te zawsze podane są także w specyfikacji produktu oraz instrukcji jego obsługi. W internecie znaleźć można także bardzo przydatne kalkulatory, do których wystarczy wprowadzić wymagane dane, by natychmiast otrzymać wynik dotyczący pojemności basenu ogrodowego. 

Zobacz także: producent basenów ogrodowych