MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Oświetlenie, które montujemy w naszym prywatnym basenie, znacznie różni się od tego, z którym spotkamy się w przypadku profesjonalnych basenów pływackich. Nie mniej jednak, jest równie funkcjonalne. W końcu to właśnie dzięki niemu, będziemy mogli korzystać z naszego basenu ogrodowego np. w środku nocy. Oczywiście, oświetlenie będzie różnić się w zależności od tego czy mamy do czynienia z basenem krytym czy otwartym. Należy jednak pamiętać o zasadzie, że oświetlenie powinno być dopasowane w taki sposób, żeby wszystko było funkcjonalne i zapewniało bezpieczeństwo użytkownikom basenu.

Oświetlenie basenowe – które wybrać?

Wybór oświetlenia do basenu wbrew pozorom nie jest najłatwiejszą sprawą. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że wybierając oświetlenie do basenu, musimy trzymać się ściśle ustalonych norm i zasad aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Przy basenie możemy stosować takie oświetlenie jak:

  • Tradycyjne żarówki o mocy 300 W,
  • Halogenowe lampy stosowane między innymi w wannach czy na schodach,
  • Nowoczesne oświetlenie typu LED.

Jeżeli chcemy wybrać odpowiednie lampy basenowe do naszego obiektu, to zdecydowanie powinniśmy podążać za trendem, który nie bez powodu tak szybko zyskuje na popularności czyli oświetlenie typu LED. Dlaczego? Głównie ze względu na liczne zalety. Cechuje się ono bowiem wyższą sprawnością to jest stosunkiem emitowanego światła do pobieranej mocy, wyższą skutecznością oświetlenia i w dodatku spełnia wszystkie potrzebne normy. 

Normy które musi spełniać oświetlenie basenowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oświetlenie basenowe musi spełniać pewne istotne normy, jeżeli chcemy z niego korzystać. Musi ono po pierwsze mieć białą temperaturę barwową, która będzie generować strumień świetlny o zakresie od 700 do 1000 lumenów. Samo źródło, które znajduje się nad taflą wody musi być również w odpowiedni sposób rozproszone. Należy bowiem pamiętać, że światło, które jest zbyt intensywne, może najzwyczajniej w świecie odbijać się od tafli wody. Jeżeli zaś chodzi o oświetlenie znajdujące się pod wodą, to należy stosować żarówkę LED o mocy 100-500 lumenów na metr kwadratowy powierzchni wody. W momencie kiedy wybieramy lampy do naszego basenu, powinniśmy także zwrócić uwagę na ich szczelność. Instalacja opraw, które są wodoszczelne, pomoże na uniknięcie wielu, potencjalnie tragicznych w skutkach wypadków. Takie lampy muszą być także dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Należy bowiem pamiętać, że znajdujące się w basenie oświetlenie, jest szczególnie narażone na różne uszkodzenia mechaniczne. 

Oświetlenie basenu – podsumowanie

Zasadniczo oświetlenie basenowe ma nie tylko świetnie się prezentować, ale również być funkcjonalne i co ważniejsze, zapewniać nam bezpieczeństwo. Zwłaszcza podczas nocnych kąpieli czy podczas wszelkich prac konserwacyjnych, które możemy chcieć wykonać w ciągu nocy. Dobrym wyborem będzie niezwykle popularne ostatnimi czasy oświetlenie LED.
blank