MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Właściciele różnego rodzaju basenów ogrodowych często zastanawiają się, jaka jest optymalna temperatura wody w basenie. Uzależnione jest to od wielu czynników – między innymi rodzaju basenu, a także wieku jego użytkowników.

Optymalna temperatura wody w domowym basenie

Optymalna temperatura wody w ogrodowym basenie zależna jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Są osoby, które przepadają za kąpielami w chłodnej, orzeźwiającej wodzie, inne z kolei nie wyobrażają sobie relaksu w takich warunkach.

Szukając kompromisu, możemy założyć, że idealna temperatura wody w basenie ogrodowym mieści się w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze osoby korzystające z basenu po wejściu do wody nie doznają szoku termicznego. Najważniejsze jest, by temperatura powietrza była zaledwie o kilka stopni wyższa niż temperatura wody – jeśli różnica pomiędzy nimi jest ekstremalna, może być niebezpieczna dla zdrowia. 

Kiedy z basenu korzystają dzieci

O ile dzieci w starszym wieku przepadają za kąpielami w wodzie o temperaturze z wyżej wspomnianego przedziału, o tyle niemowlęta i małe dzieci wymagają innych warunków. Z racji tego, że ich organizmy nie są w stanie regulować ciepłoty swojego ciała tak skutecznie, jak organizmy osób dorosłych i starszych dzieci, temperatura wody w basenie powinna być w ich przypadku znacznie wyższa – musi oscylować w przedziale od 29 do nawet 32 stopni Celsjusza. W tym miejscu warto podkreślić, że małe dzieci niezbyt dobrze znoszą także działanie zbyt wysokich temperatur – dlatego nie zaleca się korzystania razem z nimi z jacuzzi bądź też wanien z hydromasażem. Starsze dzieci o wiele lepiej znoszą różnicę pomiędzy temperaturą wody a powietrza.

Jaka jest idealna temperatura wody w wannie z hydromasażem?

Popularność ogrodowych wanien z hydromasażem z roku na rok wzrasta. Warto wiedzieć, jaka jest optymalna temperatura wody, jeśli chodzi o ich użytkowanie. Większość osób preferuje relaks w wannie z hydromasażem o temperaturze 36-38 stopni. Idealna temperatura wody zależna jest jednak od wielu czynników, takich jak: 

  • warunki pogodowe, 
  • temperatura ciała, 
  • indywidualne preferencje, 
  • stan zdrowia.

W większości modeli wanien z hydromasażem najniższa temperatura wody, jaką można ustawić, to 26 stopni. Nie jest to temperatura idealna do długiego relaksu, sprawdzi się jednak w sytuacji,  w której wannę chce się wykorzystać do ochłodzenia się w upalny, letni dzień.

Warto podkreślić, że nie jest zalecane podgrzewanie wody powyżej 40 stopni – kąpiel w zbyt wysokich temperaturach może stwarzać zagrożenie, zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi.

Warto pamiętać, że producenci wanien z hydromasażem zalecają, aby dzieci poniżej 5 roku życia nie korzystały z urządzeń tego typu. Dodatkowo, szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży – kąpiele w gorącej wodzie są w ich przypadku nie zalecane.

Jak podgrzać wodę w przydomowym basenie?

Czy woda w ogrodowym basenie wymaga podgrzewania? Trzeba pamiętać o tym, że woda w nocy wychładza się bardzo szybko, a światło słoneczne nie zawsze jest w stanie nagrzać ją w dzień do pożądanej temperatury. Jeżeli chcemy cieszyć się ciepłą wodą w basenie bez względu na porę dnia i roku, warto rozważyć zakup:

  • kolektorów słonecznych,
  • elektrycznego podgrzewacza wody,
  • wymienników ciepła,
  • pompy ciepła,
  • lub maty nagrzewającej.

Z powyższych opcji, szczególnie polecamy instalację pompy ciepła. Oprócz tego, że są wydajne i ekonomiczne, pompy ciepła są również łatwe w użyciu i niezwykle trwałe, co czyni je idealną metodą ogrzewania wody. W ofercie PHU Anita dostępne zarówno nowoczesne pompy, jak i kolektory basenowe i elektryczne podgrzewacze wody. 

Zobacz także: producent basenów ogrodowych