MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Choć z basenu ogrodowego korzystanim najintensywniej w miesiącach letnich, nie znaczy to, że w momencie kiedy kończy się sezon, powinniśmy całkowicie zapomnieć o jego pielęgnacji. Większość basenów wymaga bowiem przygotowań do zimy, jeżeli oczywiście zależy nam na tym, aby uniknąć problemów z jego uruchomieniem w lecie. Podstawą w zimie jest spuszczenie wody z urządzeń i przeniesienie wszystkich niezbędnych elementów, do ciepłego i suchego pomieszczenia. 

Przygotowanie basenu do zimy krok po kroku

Zasadniczo proces przygotowania basenu do sezonu zimowego nie jest zbyt skomplikowany i bazuje on na kilku krokach, a są one następujące:

  1. Spuszczenie wody z filtru basenowego poprzez odkręcenie korka spustowego, bądź wylanie wody przez przyłącza hydrauliczne.
  2. Zawór filtra basenowego ustawiamy w pozycję zimową, a jeżeli nie ma w nim opcji zimowania, to musimy po prostu zawór ustawić między dowolnymi pozycjami w taki sposób, żeby talerzyk był uniesiony.
  3. Spuszczamy wodę z pompy filtra basenowego poprzez odkręcenie korka spustowego w pompie bądź demontujemy całą pompę i przenosimy ją do suchego i co ważniejsze ciepłego pomieszczenia w którym bezpiecznie przetrwa ona całą zimę.
  4. Jeśli zamiast zadaszenia basenowego posiadamy żaluzję basenową, myjemy ją, suszymy, zwijamy na rolkę i przykrywamy folią, a następnie w tej formie pozostawiamy ją na całą zimę, bądź demontujemy żaluzję basenową i przenosimy do suchego, ciepłego pomieszczenia.
  5. Jeżeli posiadamy przykrycie z solarycznej folii komórkowej, to je również powinniśmy umyć, wysuszyć, zwinąć na rolkę, przykryć folią a następnie w tej formie pozostawić ją na całą zimę, bądź demontujemy żaluzję basenową i przenosimy do suchego, ciepłego pomieszczenia.
  6. Spuszczamy również wodę z basenowej pompy ciepła poprzez odkręcenie korka spustowego, następnie pompę ciepła przykrywamy folią. W tej formie możemy pozostawić pompę na zimę lub również zdemontować ją i przenieść do odpowiedniego zabezpieczonego pomieszczenia, czyli takiego, które jest ciepłe i co ważniejsze, suche. 
  7. Jeżeli mamy automat dozujący, to elektrody powinniśmy przechowywać w wodzie i w ciepłym pomieszczeniu. Skrzynkę sterującą również musimy przenieść do takiego pomieszczenia, które zabezpieczy ją przez zgubnym działaniem warunków  atmosferycznych, typowych dla zimy w Polsce.
  8. Kiedy poziom wody opadnie poniżej najniżej zamontowanych dysz i lamp możemy zabrać się za dalszą pracę polegającą na zastosowaniu do pozostałej reszty wody specjalnych środków zimowych, które zabezpieczą ją przed zazielenieniem (jeżeli dojdzie do gwałtownej odwilży) i zastopują rozwój glonów. 
  9. Jeśli posiadasz zadaszenie basenowe przesuwne ze szkła organicznego i aluminium możesz korzystać ze swojego basenu niemal cały rok – w takiej sytuacji wystarczy standardowa pielęgnacja, którą stosujesz w okresie letnim. 

Przygotowanie basenu do sezonu zimowego – podsumowanie

Jak widać przygotowanie basenu do zimy nie jest procesem specjalnie czasochłonnym, skomplikowanym czy drogim. Pamiętajcie o należytym zabezpieczeniu basenu przed zimą., w przeciwnym razie na wiosnę może czekać was bardzo nieprzyjemna niespodzianka i więcej pracy.