MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Bez wątpienia budując basen często myślimy właśnie o naszych dzieciach (jeżeli je posiadamy). W końcu to właśnie one będą spędzać w nim najwięcej czasu i cieszyć się z każdej chwili z rodziną czy przyjaciółmi. Woda, to świetna zabawa, ale również należy pamiętać o tym, że jest to także żywioł. W tym artykule opiszemy pokrótce w jaki sposób należy zabezpieczyć basen tak, aby zminimalizować ryzyko wypadku – zwłaszcza w kontekście najmłodszych członków naszych rodzin.

Dlaczego najczęściej dochodzi do wypadków przy basenach ogrodowych?

Zanim zabezpieczymy basen, musimy najpierw zrozumieć, dlaczego tak właściwie dochodzi do wypadków i jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania. Odpowiedź jest prosta, to brak bądź niewłaściwie zabezpieczenie basenu. Dzieci są z natury ciekawskie więc musimy chronić je przede wszystkim przed nimi samymi. 

Na co zwrócić uwagę w kontekście zabezpieczeń basenowych

Po pierwsze, musimy pamiętać o tym, żeby zawsze wybierać baseny ogrodowe, które są odpowiednie dla wieku i umiejętności pływackich dziecka. Zawsze musimy także być wyposażeni w odpowiedni ekwipunek taki jak rękawki czy kółka ratunkowe. Niezwykle istotną kwestią jest również bezpieczny, właściwie zagospodarowany teren wokół basenu, który powinien być pozbawiony kamieni czy innych ostrych krawędzi, które mogłyby np. uszkodzić nogę naszego dziecka. Musimy także regularnie czyścić i dezynfekować wodę w basenie, skóra dziecka ma bowiem to do siebie, że jest niezwykle delikatna. 

Jeżeli decydujemy się na zakup basenu dla naszych najmłodszych pociech, to musimy także zwrócić uwagę, na jeszcze jedną, istotną rzecz, mianowicie na to czy basen posiada certyfikaty jakości i czy spełnia on wszystkie normy bezpieczeństwa. Dopiero gdy mamy pewność, decydujmy się na zakup. 

Kolejnym pomysłem jest zadaszenie basenowe. Przykrywa ono całą tafle wody, chroniąc w ten sposób nasze dzieci przed wpadnięciem do wody np. na jesień, kiedy nie będziemy korzystać z basenu. Ponadto ma ona również dodatkową funkcje. Chroni ona bowiem basen, także przed rozmaitymi zanieczyszczeniami takimi jak chociażby liście, które spadają z drzew. Najważniejszym i najlepszym zabezpieczeniem wciąż jednak pozostaje nasz zdrowy rozsądek, zwłaszcza, kiedy dzieci bawią się w wodzie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jak zabezpieczyć basen przed małymi dziećmi – podsumowanie

Istnieje wiele różnych metod na zabezpieczenie basenu ogrodowego przed małymi dziećmi. Zdecydowanie, powinniśmy w nie zainwestować. Woda to świetna zabawa, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Jednakże potrafi być również bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla małych dzieci. Zadbajcie więc o bezpieczeństwo waszych najmłodszych i pamiętajcie o złotej zasadzie, że najlepszym zabezpieczeniem, jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.