MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Używanie środków chemicznych

Punktem wyjścia jest woda, do której mamy dostęp, tzn. woda dostarczana wodociągiem lub pobierana z własnej studni. W celu dozowania środków chemicznych we właściwy sposób, powinniśmy znać skład chemiczny wody. Woda z własnej studni zawiera np. więcej wapnia i żelaza.

Do utrzymania czystej wody w basenie, niezbędne jest posiadanie również prawidłowej wartość pH. Naturalna wartość pH nie drażniąca błon śluzowych człowieka waha się pomiędzy pH 7,2 i 7,6 i wartość ta jest również najbardziej korzystna dla sprzętu basenowego. Utrzymanie wartości pH we właściwym przedziale jest także bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczne działania chloru, pojawianie się korozji, osadzanie się kamienia wapiennego oraz agresywność wody. Wartość pH poniżej 7,2 powoduje podrażnienie oczu, silny zapach, pojawienie się korozji na częściach wyposażenia basenowego oraz mętną wodę. Wartość pH powyżej 7,6 powoduje podrażnienie oczu, wpływa na wzrost glonów, ogranicza efektywność chloru oraz powoduje osadzanie się kamienia wapiennego. W celu zwiększenia lub obniżenia wartości pH stosuje się specjalnie do tego przeznaczone środki.

Jeżeli trudno jest ustabilizować wartość pH, najprawdopodobniej trzeba wyregulować zasadowość wody tzn. ilość substancji zasadowych w wodzie. Generalnie powinno się zawsze odczekać pomiędzy korektą, a kolejnym pomiarem w celu stabilizacji.

Chlorowanie, jest najbardziej powszechną metodą dezynfekcji wody w basenie. Metoda ta jest zarówno efektywna i tania, jednak u niektórych osób może wywołać podrażnienie. Chlor można zakupić w postaci płynnej, w granulkach oraz w tabletkach. Preparaty można podzielić na chlor organiczny oraz chlor nieorganiczny. Chlor organiczny, jest to chlor o przedłużonym działaniu. Natomiast chlor nieorganiczny, jest to chlor o szybkim działaniu zwany też chlorem szokowym. Chlor wielofunkcyjny, jest to połączenie chloru o przedłużonym działaniu, środku na glony oraz środku do koagulacji.
W nowo napełnionym basenie może być potrzebny stabilizator chloru, który będzie chronił przed zbyt szybkim ubytkiem chloru spowodowanym przez promienie słoneczne oraz ciepło. Tabletki chloru umieszczane są w skimmerze, dozowanie następuje poprzez rozpuszczanie.

W celu pozbycia się dużego przyrostu glonów  podczas upalnych dni, lub w celu uzupełnienia ilości chloru po obfitych opadach lub intensywnej kąpieli  niezbędna może okazać się szokowa dezynfekcja chlorem. Jest ona potrzebna do wyeliminowania bakterii oraz glonów, które w takiej sytuacji oparłyby się normalnej dawce chloru. Szokowe podanie chloru, powinno nastąpić po zakończonej kąpieli przy włączonej cyrkulacji wody. Zawartość chloru bezpośrednio po zabiegu, będzie mocno zwiększona jednak po kilku dniach zacznie opadać. Wskazana zawartość wolnego chloru (chloru niezwiązanego z zanieczyszczeniami) wynosi pomiędzy 0,6  1,0 ppm lub mg/l. Podrażnienia wywoływane są przede wszystkim przez chlor związany. Szokowa dezynfekcja chlorem redukuje zawartość chloru związanego. Po zastosowaniu chloru uderzeniowego większe cząsteczki można zebrać odkurzając dno, natomiast mniejsze zostaną wyłapane przez filtr.
Środek do flokulacji używany jest w celu usprawnienia procesu filtracji. Drobne cząsteczki łączą się w większe, przez co łatwiej zatrzymują się w filtrze piaskowym.

Środki na glony, używane są zapobiegawczo jako uzupełnienie chloru. Wczesną oznaką rozrastania się glonów, jest śliski osad na ściankach oraz dnie basenu. Jeżeli nastąpiło już rozmnożenie glonów, należy zastosować szokową dezynfekcję chlorem oraz dodać środków przeciwko glonom.

Podczas obchodzenia się ze środkami chemicznych używaj niezbędnego wyposażenia ochronnego. Stosuj się zawsze do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa jak i dozowania zawartych na opakowaniu. Dodawaj każdorazowo po jednym środku chemicznym, tak by nie zareagowały w skoncentrowanej formie. Środki chemiczne należy dodawać do wody, a nie odwrotnie.

blank