MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Jeszcze do niedawna, na własny, przydomowy basen ogrodowy mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Czasy jednak się zmieniły, produkowane są baseny w różnych cenach, rozmiarach i z różnych materiałów, w efekcie znacznie więcej osób decyduje się na budowę basenu w mniejszym, przydomowym ogrodzie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w kontekście zakupu basenu ogrodowego jest pytanie o to, czy zawsze niezbędne jest pozwolenie na jego budowę. 

 

Kiedy przydomowy basen nie wymaga pozwolenia?

Wszystkie zagadnienia związane z budową przydomowego basenu są regulowane przez polskie prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 13 nie musimy zgłaszać budowy przydomowego basenu i nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, jeżeli basen nie przekracza powierzchni 50 metrów kwadratowych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli obiekt ma pełnić funkcje komercyjną, to wtedy niezależnie od jego rozmiaru, będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Przepis ten sprawia, że wybudowanie małego basenu ogrodowego dla całej rodziny jest bardzo prostym zadaniem, a brak jakichkolwiek formalności sprawia, że nie musimy się martwić o dodatkowe dokumenty i pozwolenia.

 

A co z głębokością i kształtem basenu?

Zasadniczo przepis, który został wprowadzony przez ustawodawcę, nie może być traktowany rozszerzająco. Innymi słowy powierzchnia nie może przekraczać 50 metrów kwadratowych. Firmy, zajmujące się budową przydomowych basenów wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, prezentując katalog obiektów, które mieszczą się w opisanej normie. Jako, że jedyne kryterium w prawie budowlanym, to powierzchnia wyrażona w metrach kwadratowych, to niektórzy wychodzą z założenia, że zarówno głębokość basenu jak i jego kształt nie mają znaczenia. Nic bardziej mylnego.

Operując na przykładzie. Basen ma kształt koła, którego promień wynosi 10 metrów. W tej sytuacji do obliczenia powierzchni basenu stosuję się wzór na pole koła. Krótkie obliczenia pozwalają na wniosek, że ten pozornie mały basen ma powierzchnie przekraczającą 300 metrów. Czyli nie mieści się on we wspomnianych wyżej normach.

Może się to wydawać skomplikowane, więc poniżej prezentujemy kilka przykładów basenów mieszczących się w opisanych normach (wszystkie mają kształt prostokąta):

  • Basen, który ma długość 7 m oraz szerokość 5 m (35m2);
  • Basen który ma długość 8 m oraz szerokość 5 m (40m2);
  • Basen który ma długość 10 m oraz szerokość 4 m (40 m2);

Jak widać przepisy prawa budowlanego pozwalają na wybudowanie bez zezwolenia basenu, który będzie na tyle duży, że pozwoli nam i naszym bliskim na wiele wodnych aktywności.

 

Basen o powierzchni przekraczającej 50 m2 – formalności

Jeżeli planowana powierzchnia przydomowego basenu przekracza 50 m2, to właściciel danej działki jest zobowiązany do uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę. Procedury są dokładnie takie same, jak w przypadku pozwolenia na budowę domu i innych obiektów budowlanych. Dokumenty należy złożyć do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta, a we wniosku powinny znaleźć się następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie pozwolenia na budowę basenu,
  • projekt zagospodarowania działki,
  • projekt architektoniczno-budowlany, który może być zarówno w formie papierowej (w 3 kopiach) bądź elektronicznej. Projekt musi zawierać uzgodnienia, opinie, pozwolenia oraz inne dokumenty, których obowiązek dołączenia określony jest w przepisach wynikających z odrębnych ustaw,
  • mapę działki z zaznaczoną lokalizacją basenu;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli jest wymagana).

Urząd jest zobowiązany do wydania decyzji w przeciągu 65 dni od daty złożenia wniosku. Pozwolenie wydane przez urzędników ma trzy lata ważności. Po tym czasie traci ono ważność i całą procedurę, należy zacząć od nowa. 

 

Konsekwencje samowoli budowlanej

Wybudowanie basenu bez wymaganego pozwolenia, to proszenie się o kłopoty. Taki projekt może zostać bowiem potraktowany jako samowola budowlana, co w najlepszym przypadku będzie skutkować konsekwencją w postaci przeprowadzenia całej procedury legislacyjnej, a jej cena jest bardzo wysoka.

Ponadto, należy pamiętać o tym, że niedopełnienie formalności, może sprawić, że organ administracyjny wyda decyzję o rozbiórce danego obiektu. Nie warto więc decydować się na obejście przepisów.

 

Prawo budowlane pozwalające na wybudowanie basenu aż do 50 m2 bez konieczności zdobywania pozwolenia, daje szereg możliwości w wyborze basenu idealnego pod nasze potrzeby. Pamiętajmy jednak, że pozwolenie będziemy musieli zdobyć, kiedy planujemy zbudować większy basen. 




Zobacz także: producent basenów ogrodowych