MEGA RABATY   Zadzwoń do nas i dowiedz się jak duży rabat przygotowaliśmy dla Ciebie!   ZOBACZ

Przed Tobą wybór gotowego basenu do ogrodu? Doskonale wiesz, że poza estetyką, istotna jest też trwałość gotowej niecki basenowej. Ale uwaga – nie każdy basen zapewni Ci to samo! Na rynku dostępnych jest wiele modeli gotowych basenów i różne technologie ich produkcji. Największą popularnością cieszą się baseny winyloestrowe i poliestrowe, każdy z nich oferuje jednak różne korzyści i ma unikalne cechy. Choć oba mają swoje zalety, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na baseny winyloestrowe, które wybijają się na czoło stawki. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

Technologie basenowe – wybieraj świadomie

Nie ma co ukrywać – dla większości osób rozglądających się za basenem, cena będzie miała duże znaczenie. Pamiętajmy jednak, że cena basenu wyższa od cen konkurencyjnych basenów    oznacza często wyższą jakość. Producenci prześcigają się w promowaniu swoich basenów jako najbardziej trwałych i najwyższej jakości. Jednak przed zakupem basenu, który jest inwestycją na lata, warto dowiedzieć się więcej o technologii produkcji, zweryfikować informacje i finalnie dokonać świadomego wyboru. Może się bowiem okazać, że gotowa niecka droższa o ok. 10-15% to tak naprawdę znacznie lepsza jakość i co za tym idzie trwałość. 

Gotowy basen winyloestrowy – zakup na lata

Co raz częściej osoby, którym zależy na trwałości gotowego basenu ogrodowego, decydują się na zakup niecki basenowej wykonanej z winyloestru. 

Co decyduje o ich trwałości? W procesie produkcji wykorzystuje się nie tylko najwyższej jakości żywice winylowe, a także żywice konstrukcyjne o podwyższonej odporności chemicznej i termicznej. Konstrukcja basenu składa się z wielu warstw, które gwarantują jej stabilność, izolację i wytrzymałość na najwyższym poziomie. Baseny winyloestrowe trafiają do klienta jako kompletne jednostki, które zostały już uformowane w wybranym z góry kształcie. Stąd też ich montaż jest prosty i szybki.

Z racji tego, że baseny winyloestrowe dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, każdy klient może wybrać dla siebie taki model basenu, który doskonale dopasuje się do otoczenia domu i ogrodowej aranżacji. Klienci wybierający baseny winyloestrowe mają wybór kolorów, tekstur i wzorów powłoki winylowej niż w przypadku basenów poliestrowych. Oznacza to, że mogą według własnego uznania personalizować wygląd swojego domowego basenu, dopasowując go do swoich potrzeb i oczekiwań.

Baseny winyloestrowe są również wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Ich wewnętrzna powierzchnia jest gładka, co bardzo ułatwia utrzymanie czystości wewnątrz basenu. W porównaniu do basenów poliestrowych, na powłoce winyloestrowej osadza się mniej zanieczyszczeń i glonów.

Dodatkowo, jeśli dojdzie do uszkodzenia powłoki winylowej – choć zdarza się to rzadko – przeprowadzenie naprawy basenu nie jest skomplikowane. Powstałe z biegiem lat przetarcia i niewielkie pęknięcia można łatwo usunąć przy pomocy odpowiednich środków.

Baseny poliestrowe – garść najważniejszych informacji

Gotowe baseny poliestrowe wykonuje się zazwyczaj z laminatów poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. W przypadku basenów poliestrowych, powierzchnia nie jest idealnie gładka – jej porowatość zwiększa ryzyko gromadzenia się alg i innych zanieczyszczeń. 

Gotowe niecki basenowe poliestrowe, tak samo jak baseny winyloestrowe, dostarczane są do klienta pod postacią gotowego produktu.

Należy jednak wspomnieć, że baseny poliestrowe dostępne są w ograniczonej gamie wzorów i kolorów, co może stanowić sporą przeszkodę dla Klientów oczekujących szerokiej możliwości personalizacji swojego przydomowego basenu.

Koszt początkowy basenu a koszt długoterminowy

Ceny basenów winyloestrowych i poliestrowych zazwyczaj są bardzo zbliżone – baseny poliestrowe z reguły są minimalnie tańsze, aczkolwiek warto pamiętać, że niższa cena początkowa zazwyczaj wiąże się z większymi kosztami długoterminowymi. 

Baseny poliestrowe mogą być tańsze w zakupie, ale przez zmniejszoną trwałość mogą wiązać się z większymi kosztami długoterminowymi, takimi jak konserwacja i naprawy. Baseny winyloestrowe mogą wiązać się z większym kosztem początkowym, ale ze względu na swoją trwałość i mniejszą podatność na uszkodzenia, mogą okazać się bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie. 

Zawsze warto skonsultować się z ekspertem i producentami przez dokonaniem zakupu, aby uzyskać dokładne szacunki kosztów na podstawie Twoich konkretnych potrzeb i wymagań. Bez względu na finalny wybór technologii, w której wyprodukowany będzie Twój przyszły basen zawsze warto zasięgnąć informacji od producentów z czego wynika cena basenu i dokonać świadomej decyzji – jest to przecież decyzja na długie lata. 

Zobacz także: producent basenów ogrodowych